اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

توسعه برند با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ

مطمئناً تا به حال واژۀ اینفلوئسر و همچنین، اینفلوئنسر مارکتینگ به گوشتان خورده است. اما تا به حال شده که از خود بپرسید واقعاً این واژه چه معنایی دارد؟

آیا می دانید که اینفلوئنسر کیست؟

آیا می دانید که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

آیا می دانید که افراد موثر و صاحب نفوذ چه کسانی هستند؟

آیا می دانید که با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ، می توان برندسازی موثری را ایجاده نموده و افزایش مشتریان را به همراه داشت؟

 

در این مقاله قصد داریم تا با واژه اینفلوئنسر ها بیشتر آشنا شویم و بررسی کنیم که چگونه می توان با استفاده از آنها و واژه ای تحت عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ می توان به بازاریابی برند خود پرداخته و بواسطۀ آنها، درآمد خود را افزایش دهیم.

امروزه دنیای دیجیتال مارکتینگ، ابعاد مختلفی را تحت پوشش خود قرار می دهد تا به واسطه همه ابزارها، برای کسب و کارهای متقاضی،  شروع به برندسازی نموده و برای آنها مشتریان هدف را جذب نماید.

در این راستا یکی از مواردی که در اکثر موارد به آن اشاره می شود واژۀ اینفلوئنسر ها می باشد که از آنها به عنوان ابزاری موثر در راستای بازاریابی استفاده می شود که در این شرایط می گوییم از روش اینفلوئنسر مارکتینگ مورد استفاده قرار گرفته شده است.

بیایید تا با اینفلوئنسرها بیشتر آشنا شویم.

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر به افراد شناخته شده و تاثیر گذاری گفته می شود که اکثراً در شبکه های اجتماعی مشغول به فعالیت بوده و جامعه هدف خاصی آنها را تحت عنوان فالوور پیگیری می نماید.

با توجه به نفوذ هرچه بیشتر شبکه های اجتماعی در میان تمامی اقشار مختلف جامعه، افرادی هستند که در این شبکه های اجتماعی، در موضوعات مختلفی شروع به فعالیت نموده و سعی می کنند تا نگاه کاربران مورد نظر را به سوی خود جلب نمایند.

فعالیت این افراد بدین صورت است که سعی می کنند تا از زندگی روزمره خود عکس، فیلم و استوری و لایو گرفته و با این روش، شروع به جذب کاربران مختلف شبکه های اجتماعی نمایند.

این فعالیت ها می تواند به صورت دغدغه های فرهنگی، سیاسی، ورزشی، هنری، اقتصادی و غیره باشد که تحت عناوین مختلف، از صفحات این افراد منتشر می گردد.

در این میان، گروهی از کاربران وجود دارند که بر اساس علایق و سلیقه شخصی خود، جذب اینگونه از مطالب و محتوای منتشر شده توسط افراد انتشار دهنده شده و در انتها، آنها را فالو می کنند.

نکته جذابی که این شرایط وجود دارد، آن است که این افراد بر خلاف سلبریتی های جامعه، در خارج از فضای مجازی کمتر شناخته شده اند و معروفیت اصلی خود را مدیون فضایی که شبکه های اجتماعی در اختیار آنها قرار داده است می باشند.

 

دسته بندی اینفلوئنسرها

در شبکه های اجتماعی، افراد موثر را می توان از جنبه های مختلفی دسته بندی نمود اما در حال حاضر، شاخص اصلی دسته بندی اینفلوئنسرها بر اساس تعداد فالوورهای آنها می باشد.

در این میان، هستند کسانی که این افراد را به ۲ گروه اینفلوئنسر های بالای ۵۰۰ هزار فالوور و زیر ۵۰۰ هزار فالوور تقسیم نمایند.

حال با واژه دیگری تحت عنوان “اینفلوئنسر مارکتینگ” آشنا خواهیم شد که در حال حاضر، به یکی از ابزار های موثر و کاربردی در دنیای دیجیتال تبدیل شده است.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

راحت ترین تعریفی که در این راستا می توانیم به آن اشاره کنیم بدین صورت می باشد.

استفاده از اینفلوئنسر ها به عنوان ابزار بازاریابی را اصطلاحاً اینفلوئنسر مارکتینگ می گویند. به عبارت دیگر، هر زمان که برای تبلیغ محصولات خود و همچنین برندتان، به سراغ این افراد رفته و آنها بخواهید که شما را به فالوورهای خود معرفی نمایند، در این حالت شما از روش اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده نموده اید.

 

چگونگی فرایند فعالیت اینفلوئنسرها در اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از روش های پرکاربردی که افراد موثر در این روش تبلیغی از آن استفاده می کنند، استفاده از روش بازاریابی دهان به دهان و یا (Word of mouth marketing) می باشد.

روش بازاریابی دهان به دهان از جمله روش های پربازده در بازاریابی می باشد که همواره همیشه در کمپین های تبلیغاتی می توان آن را مشاهده نموده و تاثیرات شگرف آن را بررسی کرد.

با ظهور شبکه های اجتماعی و همچنین، حضور افراد موثر اینفلوئنسر، استفاده از روش بازاریابی دهان به دهان بیش از هر زمان دیگری به عرصۀ نمایش گذاشته شده است. اینفلوئنسر ها سعی کردند تا در صفحات شخصی خود، اطلاعاتی در مورد برند های سفارش دهنده را با کاربران خود در میان گذاشته و در ازای تعریف و معرفی، مبلغی را از آنها دریافت نماید.

در حال حاضر، این فرایند ساده به یکی از پرکاربردترین و موثرترین روش های بازاریابی تبدیل شده است که باعث می شود تا برند بیش از هر زمان دیگری، توسعه نموده و کاربران بیشتری با آن آشنا شوند.

 

نرخ تاثیرگذاری (Engagement rate) این روش بازاریابی چگونه محاسبه می گردد؟

یکی از مواردی که در فرایند اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار حائز اهمیت می باشد آن است که صفحات افراد موثر، دارای چه میزان نرخ تاثیر گذاری می باشد؟

یکی از موارد جالبی که می توان به آن اشاره نمود، نرخ تاثیرگذاری بالایی است که در میان افراد موثر زیر ۵۰۰ هزار فالوور وجود دارد که در برخی شرایط، می توان مشاهده نمود که میزان اثر گذاری در صفحات این افراد، حتی از افراد سلبریتی و افراد موثر بالای ۵۰۰ هزار فالوور نیز بیشتر می باشد.

در این شرایط به این نکته خواهیم رسید که میزان بازگشت از سرمایه (ROI) در هنگام استفاده از اینفلوئنسر های زیر ۵۰۰ هزار فالوور، بسیار بیشتر و مناسب تر از دیگر موارد می باشد.

 

تبلیغات در اینستاگرام با استفاده از فرایند اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer marketing)

در حال حاضر، یکی از دلایل استقبال عموم مردم از شبکه های اجتماعی، حضور پر رنگ افراد موثر در این بستر مجازی می باشد و باعث می شود که کاربران، بیش از هر زمان دیگری بتوانند تا به افراد مشهور مورد نظر خود نزدیک شده و با آنها تعامل خوبی داشته باشند.

استفاده از افراد موثر و تاثیر گذار (influencer) در تبلیغات اینستاگرام، یکی از استراتژی های هوشمندانه ای است که می توان با استفاده از آن، به توسعه برند خود پرداخته و با استفاده از تریبون و رسانه شخصی فرد موثر که در اختیارمان قرار می گیرد، به ایجاد هرچه بیشتر آگاهی برند مورد نظر خود بپردازیم و کاربران بیشتری را جذب برند خود نماییم.

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات 5 / 5. شمارش آرا: 1

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

هیچ نظری وجود ندارد

  • سلام، مهمان