کارهایی که در لینک سازی نباید انجام دهیم

لینک سازی : چه کاری را نباید انجام دهیم؟

لینک سازی : چه کاری را نباید انجام دهیم؟

بسیاری از استراتژی های لینک سازی در فرایند سئو می تواند نتیجه معکوس داشته باشد که همین امر ممکن است باعث وقوع صدمات و ضررات بیشتری نسبت به سودمندی آن گردد.

اگر به دنبال آن هستید که رتبه خود را در مدت زمانی طولانی و با استفاده از چیزی که به آن استراتژی های جامع سئو می گوییم ارتقا و بهبود ببخشید،  باید از تعدادی از تاکتیک ها و روش های لینک سازی معمول خودداری نمایید.

در این مقاله، می خواهیم لینک هایی را که نباید ساخته شوند بررسی نماییم : تاکتیک ها و روش های سئو که به طور قطع نباید از آنها استفاده نمود.

تاکتیک های پرخطر لینک سازی

در گذشته، لینک سازی به معنای قرار دادن پیوندها (لینک ها) در صفحات خارجی بوده که غالبا به وسیله خرید یا پیوندهای تجاری صورت می گرفت. پس از راه اندازی  Google Penguin، تمامی این روش ها به استراتژی های پر خطر سئو گوگل تبدیل گردید.

لینک سازی هایی که نباید انجام داد

اگر روش های لینک سازی شما شامل هرزنامه ها یا spamming می باشد، باید در نظر داشته باشید که وب سایت شما به احتمال فراوان با خطر جریمه شدن توسط گوگل مواجه خواهد بود و حتی می تواند باعث حذف سایت شما از نتایج گوگل گردد.

در صورتیکه تعداد بسیار زیادی پیوند در سایت های مختلف ایجاد کنید، احتمالا این اتفاق موجب ارتقا موقتی رتبه وب سایت شما خواهد شد، اما این موضوع برای مدت زمانی طولانی صدق نمی کند.

مطمئنا اکثریت افراد با تکنیک های لینک سازی که قطعا نباید اجرا شود آشنا هستند. در ابتدا به روش های واضحی که در لینک سازی نباید اجرا شود اشاره خواهیم نمود و سپس درباره تعدادی از روش هایی که کمتر شناخته شده اند ولی از اهمیت و ارجحیت بیشتری برخوردار هستند بحث خواهیم کرد.

نباید های مربوط به لینک سازی

باید دقت داشته باشید که :

  • به هیچ وجه نباید به تعداد انبوه، لینک خریداری کنید.
  • نباید به تبادل لینک ها بپردازید.
  • به هیچ وجه نباید از برنامه های خودکار برای دریافت پیوندها استفاده کنید.
  • نباید پست های میهمان کم محتوا و بدون عنوان در وبلاگ های دیگران منتشر کنید.
  • در صورتیکه تنها هدف شما از ارسال پیام در بلاگ ها و انجمن ها فرستادن لینک می باشد، حتما از فرستادن آن خودداری کنید.
  • نباید اقدام به بهینه سازی بی رویه متن اصلی خود کنید.
  • باید از ایجاد پیوندهای نامرتبط به موضوع وب سایت خودداری کنید.
  • نباید از وب سایت هایی که محتوای واقعی ندارند پیوندی داشته باشید.
  • باید از پیوندهای هرزنامه ای که برخی از وب سایت ها به جهت تبلیغ، قمـار و … پخش می کنند اجتناب کنید. (مگر اینکه وب سایت شما در زمینه قمـار و غیره فعالیت کند)

تمامی لینک ها را به صفحه اصلی ( صفحه نخست) ارتباط ندهید

باید اطمینان پیدا کنید که لینک ها به صفحات مختلف داده شده و تنها منحصر به صفحه اصلی و نخست نمی باشند. در صورتیکه تنها و بصورت گسترده، لینک ها را از طریق صفحه نخست دریافت کنید، لینک سازی شما شکلی هرزنامه به خود خواهد گرفت. البته این نکته دارای استثناهای خاص خود نیز می باشد و اگر فردی درباره برند تجاری شما بنویسد، قرار دادن پیوندی در صفحه نخست کاملا مناسب و درست است. اما اگر وب سایتی درباره محصولات یا اخبار شرکت شما بنویسد، معمولا لینک دهی به محصول، اخبار و یا صفحات بلاگ شما داده خواهد شد. این روش، مسیری طبیعی و عرفی است که غالبا به صفحات دیگر لینک سازی می شود.

باید مطمئن شوید که استراتژی لینک سازی شما، با شیوه طبیعی پیوند دهی به وب سایت ها مشابهت داشته باشد.

 

ارزش افزوده : لینک سازی و هدایت کاربر به صفحات مشخص و معین باعث ایجاد تغییر و بهبود وضعیت در جایگاه وب سایت شما خواهد شد. بنابراین باید تمرکز خود را بر روی دریافت لینک و ایجاد بک لینک برای صفحات محصولات مهم و یا برای صفحات داخلی وب سایت خود داشته باشید.

سعی کنید کلمات کلیدی که در متن به آن ها اشاره شده است با استفاده از ایجاد لینک بر روی کلمه کلیدی( انکرتکست)، به صفحه مربوط به آن کلمه کلیدی یا محصول مورد نظر لینک دهی کنید. این اتفاق باعث می گردد تا وب سایت شما به عنوان یک پروفایل قابل اعتماد شناخته شده و در همین راستا، باعث افزایش کاربران نیز خواهد شد.

 

قرار دادن لینک به ازای پرداخت پول؟ این روش رو به کل فراموش کنید

یکی دیگر از روش هایی که در لینک سازی نباید از آن استفاده نمود، خرید لینک یا به اصطلاح، گرفتن بک لینک می باشد. باید بدانید که خرید لینک ها بصورت فله ای و یا حجیم برای لینک دهی به یک سایت، با هدف ارتقاء جایگاه در لیست نتایج موتورهای جستجو، روشی است که در حال حاضر از سوی گوگل منع شده و در صورتیکه سایتی از این روش استفاده نماید به شدت از سوی این موتور جستجو مورد مجازات قرار خواهد گرفت.

حال در این قسمت ممکن است سوالاتی مطرح شود مبنی بر اینکه، اگر از سوی یک وب سایت، لینکی به سایت ما ارجاع شود آیا باز هم جریمه خواهیم شد؟ در صورتیکه از سوی یک وب سایت با کیفیت بالا پیوندی به سوی وب سایتمان ایجاد شود چطور؟ آیا خرید یک لینک از یک وب سایت قدرتمند اشتباه است؟ چگونه گوگل به آن پی خواهد برد؟

نکته ای که باید به آن اشاره نمود آن است که در حال حاضر، گوگل قادر به شناسایی لینک های خریداری شده توسط صاحبان وب سایت ها نیست. اما توصیه ای که می توان در این راستا به آن اشاره نمود آن است که سعی کنید از خرید لینک ها و پیوند هایی که باید هر ماه بابت حضور در سایت های معتبر خریداری شود خودداری نمایید.

وب سایت هایی که به شما لینک های موقت ارائه می دهند و برای تمدید هر ماه آن، ماهانه مبلغی را دریافت می کنند، مطمئناً پیشنهاد لینک را به دیگر وب سایت ها ارائه خواهند نمود. در این شرایط، قسمت مربوط به تبلیغات متنی بر روی این مدل از وب سایت ها به مرور شاهد لینک های متفاوت به سایت های مختلف خواهد بود و این اتفاق حتی ممکن است در یک ماه تعداد زیر ۱۰ لینک و در ماه بعد بالای ۱۰ لینک را شامل شود.

در صورتی که قسمتی از یک وب سایت بدین صورت تعداد لینک هایش کم یا زیاد شود و یا حتی در تعداد ثابت، تغییر لینک و کلمه کلیدی را شاهد باشیم، در این شرایط، گوگل بر روی وب سایت لینک دهنده حساس شده و آنرا مورد بررسی قرار می دهد که در این شرایط ممکن است به واسطه الگوریتم پنگوئن، مورد جریمه قرار گرفته و به عنوان وب سایت اسپم در نظر گرفته شود.

محتوای خود را بر روی سایت های مختلف بازیابی نکنید

یکی از روش های معمول برای دریافت لینک، نوشتن مقالاتی در مورد برند و یا درباره محصولات می باشد که پس از آماده سازی، تلاش برای انتشار آن در وب سایت های دیگران آغاز می شود تا به واسطه مقاله منتشر شده، به سمت سایت مورد نظر لینک دریافت شود.

در این قسمت، نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید آن است که به هیچ وجه نباید محتوای تکراری و مشابه بر روی سایت های مختلف منتشر کنید. مقالاتی که در آن، جملات و پاراگراف ها تغییر یافته و کلمات محدودی در متن عوض می شوند، از نظر گوگل به عنوان مقالات تکراری نسبت به مقاله اصلی به شمار می آیند.

حتی اگر از این روش بصورت مکرر و برای چندین دفعه استفاده نمایید. محتوای منتشر شده به عنوان محتوای Spinning  در نظر گرفته شده و به عنوان روش غیر معمول پیوندسازی شناخته می شود که حتی می تواند نتیجه ای معکوس برایتان داشته باشد.

پس باید در نظر داشته باشید که نوشتن مقاله برای مخاطبین و لینک سازی برای وب سایت، کار فوق العاده سنگینی بوده و باید با تامل برای آن وقت گذاشته شود.

از شبکه های اجتماعی غافل نشوید

اگر در حال ایجاد لینک برای وب سایت خود هستید، از شبکه های اجتماعی غافل نشوید. رسانه های اجتماعی بطور قطع به یقین باید در استراتژی های ساخت پیوند شما قرار داشته باشند، اگرچه کاملا شفاف و مشخص نیست که تا چه حدود و اندازه ای پیوندها از رسانه های اجتماعی در رتبه شما موثر بوده و به آن کمک خواهد نمود.

نکته بسیار مهمی که در هنگام لینک سازی، بسیار موثر بوده و باید توجه ویژه ای نسبت به آن داشته باشید آن است که اگر به صورت ناگهانی، از وب سایت های مختلف لینک هایی دریافت نمایید ولی از سمت شبکه های اجتماعی لینکی به سمت وب سایت شما ارجاع نشود، از نظر گوگل این موضوع کمی عجیب بوده و حتی ممکن است لینک های ارجاع شده را بصورت هرزنامه در نظر گیرد.

بنابراین سعی کنید در کنار لینک سازی در وب سایت های مختلف و ایجاد لینک های با کیفیت، بر روی شبکه های اجتماعی نیز سرمایه گذاری نموده و محتوای خود را در این شبکه ها به اشتراک بگذارید.

این اتفاق می تواند از طریق منتشر نمودن قسمتی از متن مقاله و درج لینک مورد نظر در انتهای آن در شبکه های اجتماعی صورت گیرد تا از این طریق هم از رسانه های اجتماعی لینک دریافت گردد.

واقعی باشید و فرایند طبیعی رو پیش بگیرید

همیشه باید در نظر داشته باشید که استراتژی لینک سازی شما باید بصورت طبیعی در نظر گرفته شده باشد. سعی کنید از جعلی نبودن پیوند های ایجاد شده مطمئن شوید و از ایجاد لینک در وب سایت هایی که مشکوک به اسپم می باشند خودداری نمایید.

نکته بسیار مهمی که به هنگام لینک سازی باید به آن توجه نمایید آن است که لینک ها باید با محتوای صفحه ای که در آن جایگذاری می شوند هم راستا و مرتبط باشند.

استراتژی لینک سازی شما باید بخشی از استراتژی بازاریابی شما باشد که می بایست با هدف معرفی برند ( برند سازی ) و معرفی محصولات شما به مردم صورت گیرد. به یاد داشته باشید اگر می خواهید فعالیتتان موثر و کارساز بوده و به نتیجه دلخواه دست یابید بهترین راه حل، آن است که فعالیت مورد نظر با هدف تولید محتوای موثر و کاربردی انجام گیرد، نه با هدف دریافت پیوند و لینک سازی.

نتیجه گیری : لینک های ایجاد شده همیشه باید سودمند و کارا باشند

با توجه به دیدگاه جامع سئو سایت، لینک های ایجاد شده باید به گونه ای باشند که برای کاربر یک وب سایت کارآمد و مفید بوده و با هدف هدایت صحیح کاربر ایجاد گردد. مورد اشاره شده در این قسمت به معنی آن است که پیوند ایجاد شده در متن می بایست به صفحه مرتبط ارجاع داده شود و همچنین، در قسمت مناسب در صفحه و به صورت واضح جانمایی شود تا امکان کلیک خوردن توسط کاربر برقرار شود.

در صورتیکه پیوند فقط در قسمتی از سایت و فقط برای گوگل ایجاد شده باشد و هیچگونه کلیکی دریافت نکند، از نظر گوگل این جانمایی صحیح نبوده و تاثیرگذار نخواهد بود. از نظر این موتور جستجو، فلسفه ایجاد پیوند به جهت کلیک خوردن آن می باشد یعنی لینک باید در قسمتی از سایت جانمایی شود که قابل مشاهده بوده و از سوی بازدید کننده امکان کلیک شدن داشته باشد.

در پست های آینده, به نکته هایی درباره ایجاد لینک سازی به روش نوین اشاره خواهیم نمود.

برگرفته شده از : Yoast

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیازات 0 / 5. شمارش آرا: 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

هیچ نظری وجود ندارد

  • سلام، مهمان